Mika Waltari

14. ledna 2009 v 21:52 | Wenditi |  Knihovnička...
Jak jinak než Egypťan Sinuhet...ja viem, že napsal spoustu historických románu a určitě podobně krásných, ale tenhle jediný jsem četla a opravdu hodně se mi líbil...už jenom kvůli tomu, že se odehrává ve starověkém Egyptě:) Samozřejmě mě oslovila i moudrost a dojemnost tohoto díla...Skláda se z patnácti "knih":
Lodička z rákosu
Dům života
Vzrušení Vesetu
NeferNeferNefer (nefer=krásná)
Chabirové
Den nepravého krále
Minea
Temný dům
U krokodýlího ocasu
Město nebeských výšin
Merit
Vodní hodiny měří čas
Králoství Atonovo na zemi
Svatá válka
Haremheb

Nejstručnější obsah...jaký se mi povedl z toho zhruba 610. stránkového díla vytvořit:)

Příběh Sinuheta, syna lékaře chudých Senmuta a jeho ženy Kipy, kteří ho našli na Nilu v lodičce z rákosu. Když bylo Sinuhetovi 8 let nechal se po otcově domluvě zapsat do učení a přímluva u bývalého spolužáka otce mu otevřela cestu do lékařské školy, nazvané Dům života. Během dlouhého, náročného studia ztratil všechny iluze, ale pomohl královskému otvírači lebek a tak se z něj konečně stal lékař. Uprostřed pouště se seznámil s budoucím faraónem Amenhotepem trpícím epilepsií, kde Amenhotep dostal jeden ze svých záchvatů "svaté nemoci" a za pomocí znenadání se objevujícího Haremheba faraóna zachrání. Sinuhetovi se daří dobře koupil si dům, jednookého otroka Kaptaha...Haremheb se později stal faraónovým důstojníkem..."Čerstvý" důstojník pozval Sinuheta na hostinu ke kněžce v Bastinově chrámu. Mladý Sinuhet se do kněžky zamiloval, ale vypočítavá Nefernefernefer ho donutila přepsat na ni veškerý majetek a dokonce i dům včetně hrobky rodičů. Senmut i Kipa spáchali sebevraždu, ale před smrtí synovi v dopise odpustili. Zdrcený lékař byl zcela bez prostředků, a aby mohl dát nabalzamovat těla rodičů, čímž by jim umožnil věčný život, nechal se zaměstnat v Domě smrti. Po té, co pohřbil těla svých rodičů, zašel za svým bývalým otrokem Kaptahem a společně se rozhodli, že prchnou z Vesetu do Simyry. V Sýrii strávili dva roky a Sinuhet se zde naučil písmo i jazyk Babylónie, kteřím psali a hovořili vzdělanci. Potkal se tu i s Haremhebem. Šel s ním do války jako lékař. Po porážce Chabirů dostal od Haremheba nabídku vydat se do vzdálených zemí, šířit slávu egyptského lékařství, ale hlavně zjistit, jak v jiných zemí vypadá armáda.
Léčitel s otrokem procestovali mnoho krajů, naučili se novým metodám léčení a Sinuhet se opět zamiloval. Do Minei krétské dívky tančící s býky, kterou později zavraždili pro uchování tajmství jejich boha. Později ho zasáhne i smrt jeho milenky Merit a jejich syna Thovta při náboženských nepokojích v Egyptě. Je zklamán, rozčarován také bojem o moc...nakonec je donucen Haremhebem ve jménu záchrany Egypta zabít samotného faraóna Achnatona a otrávit chetitského prince Šubattu.
Po krátkém období vlády kněze Aje se stane panovníkem Haremheb, nyní jako manžel princezny Beketamon. Moc však změní Haremhebovu povahu i jeho přátelský vztah k Sinuhetovi, který toho věděl příliš mnoho. Z obavy před vyzrazením posílá již starého lékaře do vyhnanství na pobřeží východního moře, kde Sinuhet sepsal těchto patnáct knih.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kaname Kaname | Web | 15. ledna 2009 v 8:41 | Reagovat

To zní moc zajímavě. :) Moc jsem o tom slyšela, ale ještě jsem se nějak neodhodlala to vyhledat a přečíst, ale tak nějak o tom trochu uvažuju - starověký Egypt mě naprosto fascinuje.

2 xellos xellos | 16. ledna 2009 v 18:13 | Reagovat

Jo moc dobrá knížka.

3 *Hanka* *Hanka* | Web | 22. března 2012 v 16:37 | Reagovat

ten sem taky četla je fakt hezkej ale docela smutnej

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.